PZT - CTS: 09:00 - 18:00

Ekoloji

İçinde yaşadığımız dönemde kaçınılmaz olan ve artık hayatlarımızda en önemli yere koymamız gereken “ekoloji” konusu günümüz ve yakın gelecek tasarım ürünlerini etkiliyor ve de etkileyecek. Bizler, içinde yaşadığımız doğanın bir parçası olduğumuzun ve doğal yaşamın devamlılığı olmadan var olmamızın çok da mümkün olmadığının giderek daha fazla farkındayız.

O sebeple de son zamanlarda “sürdürülebilirlik” ifadesini sıklıkla duymaktayız. İnsanlar olarak, yaşamımızın sürekliliği adına içinde bulunduğumuz ve onun bir parçası olduğumuz ekolojiye olan saygılı yaklaşımımızın önemi giderek daha fazla kendini gösteriyor. Bu durumda, bu ekoloji içinde ürünler tasarlamakta olan mimarlara da oldukça önemli görevler düşmekte. Bu konudaki farkındalığın her bir bireyde olmak üzere mimarlar olarak bizlerde de artması en özel dileğimizdir. Peki bu bakış açısıyla HOLOS Mimarlık olarak neler yapıyoruz? Yapıların ısıtma ve soğutmalarında harcanan enerjinin miktarının, binanın soğuk ve sıcak dış koşullara göre ne kadar iyi tasarlandığına ve bu dış koşullara en uygun malzemelerin kullanılarak ısı kayıplarının ne kadar azaltıldığına bağlı olduğunu biliyoruz. O sebeple tasarımlarımızda bize yön veren önemli kriterlerden bir tanesi, binamızın soğuk ve sıcak dış koşullara göre şekillenmesi, yapı malzemelerinin buna uygun olarak seçilmesidir.

Isıtma ve soğutma araçlarının, ekolojiye minimum zarar veren, hatta zarar vermeyen cihazlardan (ısı pompası gibi) seçilmesine özen gösteriyoruz. Yine minimum ısı ile mekanın arzu edilen, ihtiyaç duyulan sıcaklığını sağlayabilecek alt yapıyı oluşturmaya (yerden ısıtma gibi) dikkat ediyoruz. Binanın oluşumunda, ekolojiye zararı en az olan malzemeleri seçiyoruz. Enerji tüketiminin minimum olması adına günışığını etkin şekilde kullanacak tasarımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Ve yine enerji tüketiminin minimum olması adına verimli aydınlatma araçları kullanmaya önem
veriyoruz. İçinde yaşadığımız ekolojiye saygıyla yaklaşımımızı arttıracak şekilde güncel bilgileri, çözümleri, teknolojileri takip etmekteyiz. Kullanıcıların da, ekolojik yaklaşımları daha fazla isteyerek bunu mimarlardan talep etmelerini yürekten diliyoruz.

  • Category : Neden Biz?
Şimdi Bir Projeniz İçin Bize Ulaşın...